Termomodernizacja budynków za 121 mln zł

Aż 121 mln zł przeznaczono na termomodernizację budynków i przedsięwzięcia mające poprawić jakość życia mieszkańców pomorskiego obszaru metropolitalnego.

To ważne i potrzebne inwestycje. Mieszkańcy dzięki nim będą mieszkać w bardziej komfortowych warunkach, będzie cieplej i taniej – powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który 5 czerwca podpisał 11 umów na dofinansowanie projektów termomodernizacji budynków.

Projekty zawarte w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych podpisali samorządowcy z Gdyni, Gdańska, Rumi, Władysławowa, Pruszcza Gdańskiego, Tczewa, Wejherowa, Kartuz, Szemudu, Jastarni i Przywidza.

Prace termomodernizacyjne obejmą 74 budynki mieszkalne i użyteczności publicznej. Zaplanowano wymianę  stolarki okiennej, ocieplenia ścian wraz z izolacją piwnic i strychów. W ramach podpisanych porozumień w szkołach w powiecie tczewskim zamontowane zostaną ekologiczne źródła ciepła oraz energooszczędne oświetlenie. W gminie Szemud zainstalowany będzie system wentylacji odzyskujący ciepło w budynkach, co pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania oraz emisji dwutlenku węgla i pyłów o blisko 7 tys. ton w roku. Z kolei Gdynia otrzyma prawie 20 mln zł dofinansowania na modernizację budynków szkół.

Łączna wartość 11 podpisanych umów wynosi 121 mln zł, z czego prawie 58 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.